Ostrovní příroda je opravdu nádherná a už dávno před dnešní správou Ostrova sem jezdilo mnoho turistů, nalézajících zde jedinečná místa pro relaxační pobyt i několikadenní túry. V tomto článku si povíme o geografii Ostrova, o klimatu a počasí, které zde panuje, a o místní fauně a flóře.

Geografie

Ostrovní stát tvoří hlavní ostrov o rozloze přesahující 10 tisíc km2, mezinárodní ostrov o velikosti necelých 500 km2 a poté několik malých ostrůvků nepřesahujících 10 km2. Oba větší ostrovy jsou víceméně kruhového tvaru s malými výběžky.

Zatímco ten mezinárodní je úplně plochý a vyvyšuje se nad moře jen několik desítek metrů, hlavnímu ostrovu dominuje v jeho středu členitá vrchovina s nejvyšším vrcholem přesahujícím 1500 m n.m., zabírající asi dvacetinu jeho rozlohy. Od ní pak nadmořská výška postupně všemi směry nepravidelně klesá, vytvářejíc tak malebné kopečky a údolí, až k plochému v průměru 20 km širokému pásu podél pobřeží.

Na horách i kolem nich najdeme různě veliká jezera a jezírka napájená vodou stékající v malých potůčcích i větších říčkách z vrcholků. Na jejich tocích lze objevit spoustu malých i větších vodopádů. Pobřeží pokrývají různé druhy pláží - kamenné, oblázkové, nejčastěji však písečné - a moře je u něj ve většině případů daleko mělké.

Klima

Klima na Ostrově můžeme označit za subtropické až tropické. Během celého roku zde panuje velmi teplé počasí ovlivňované především oceánskými větry. Průměrné roční teploty se tu pohybují mezi 15°C na horách po 30°C v nížinách. Rozdíl mezi denními a nočními teplotami je kolem 5°C. Teplota se během roku mění jen minimálně. Co se ovšem s ročními obdobími mění, je množství srážek. To ovlivňují především monzuny vanoucí během letních měsíců z jihozápadu a během zimních ze severovýchodu. Převážnou dobu je tedy slunečno s občasnými většími, za to dobře predikovatelnými, přeháňkami. Vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 70% a 80%.

Z toho vyplývá, že tu všichni po celý rok chodí v tričku a trenkách, často i bez trička, jelikož to se během pár minut pobytu venku zapotí. Občas se vám stane, že docela slušně zmoknete, nestihnete-li se schovat do žádného útulného baru či kavárny. Déšť je ale teplý a kluci s promočeným oblečením jsou sexy. Pokud se chcete ochladit, můžete vyrazit do hor anebo do bazénu. Všechny budovy jsou navržené tak, aby v nich bylo příjemně i bez klimatizace, která by zbytečně zahřívala venkovní prostor.

Vegetace

Původně byl celý hlavní ostrov pokryt tropickými deštnými lesy, na vrchovině pak monzunovými lesy. Po příchodu lidí se většina tropických lesů vykácela a do dnešní doby zbylo jen několik národních parků (některé z nich jsou pro veřejnost nepřístupné), zatímco v horách zůstalo vše skoro v původním stavu. V obou biomech najdeme nespočet vzácných i endemitních druhů rostlin a živočichů, které jsou státem přísně chráněny. Zbytek ostrova pokrývá savana a zemědělsky využívaná půda.

Podél východního pobřeží hlavního ostrova se táhne korálový útes, ke kterému se často pořádají potapěčské výpravy. Moře i řeky jsou bohaté na různé druhy ryb, které obohacují místní jídelníček.