Jim: obě povídky jsem napsal v metru

18. července 2013 | Šestý rozhovor tomuto serveru poskytl Jim, autor zatím dvou tvrdších povídek V metru a NTK. Dočtete se v něm o tom, co ho motivovalo k jejich napsání, jak je vytvářel a co pro něj znamená příběh a prostředí v erotické povídkách. celý rozhovor

Ačkoliv tvé povídky V metru a NTK v anketě Povídka roku 2012 nezvítězily, každou z nich si přečetlo více než tisíc čtenářů a obě jsou velmi dobře hodnocené. Jaký máš pocit z toho, že jsi svými texty oslovil tolik lidí?

Povídky jsem psal pro konkrétní publikum, vlastně to jsou příběhy na přání pro některé kamarády. Těm se údajně líbily. Uveřejnění přišlo až jako druhotné využití textů. Pozitivní zpětná vazba samozřejmě potěší Pochopitelně by mě taky zajímalo, jak to na čtenáře zapůsobilo, jak se při čtení bavili, jak si tu zábavu užili Jednoduše ty důležité věci. :)

Obě dvě povídky jsou žánru sub/dom, V metru je popisována z pozice toho submisivního, v NTK se prolíná vyprávění z obou pozic. Jaká pozice je pro tebe při psaní zajímavější? Jakou z nich je pro tebe komplikovanější popsat?

Obě ty povídky jsem psal jako svého druhu literární experimenty  chtěl jsem si vyzkoušet, jak budou fungovat určitá stylistická a formální pravidla, která jsem si pro ně stanovil. V povídce z metra to měl být minimalismus v popisech (kolik lze nechat pro domyšlení, aby to pořád bylo tak říkajíc explicitní) a v knihovní jsem chtěl vyzkoušet zaznamenat pohled ze dvou stran  a odlišit text patřící oběma stranám stylově. Pokud jde o to vžití se do postav v příběhu, nepřijde mi obtížnější ani jedno ani druhé  mám pocit, že pokud má výsledek za něco stát, musí se autor umět vžít do pocitů obou stran.

U tvých povídek hraje důležitou roli realistické prostředí (metro, čítárna, ), ve kterém jde kromě představení postav bez nějaké komplikovanější zápletky ihned do tuhého. Zkusíš někdy rozvinout nějaký příběh, nebo je to pro tebe jen zbytečné zdržování?

Mno, měl jsem chuť napsat hard core pornografické povídky. Ty se čtou kvůli vzrušení a případně uspokojení (každé takové velmi těší mou autorskou ješitnost), věřím, že mí čtenářové, budou-li mít chuť po složité zápletce, budou vědět, kde najít nějakou tu detektivku Cílil jsem na to, abych charakterizoval postavy do té míry, do jaké je to pro příběh nosné  cokoli navíc by bylo zbytečné, protože povídky jsou úmyslně psány co možná úsporně. Možná budu někdy mít chuť psát něco dějového  ale zatím taková touha nepřišla.

Kde bereš ke zvoleným prostředím inspiraci? Je to tak, že prostě sedíš v metru nebo v čítárně a říkáš si, co by se mohlo stát?

Jak už jsem psal, obě povídky vznikly na přání  prostředí mi byla určena, já už se v nich jenom pohyboval. Mno a obě povídky jsem napsal v metru, během běžného cestování Perem, na papír. Obecně mám pocit, že realistické prostředí tomu pomáhá Mno, ale sci-fi povídka by asi šla taky dost dobře, když o tom přemýšlím Mno, asi to má hlavně znít uvěřitelně, aby to člověka nerušilo od příběhu.

Jakým způsobem povídky vytváříš? Sedneš si jednou k počítači a napíšeš ji, nebo to je kontinuální proces? Rozmýšlíš dopředu, co přesně se bude dít, a teprve pak to napíšeš, nebo začneš s nápadem a během psání ho rozvíjíš?

Předem si detailní plán nevytvářím, spíš jsem měl jasno v tom, jaký styl chci použít, a nechal jsem se vést "vývojem situace".

Chystáš nějaké další povídky nebo už máš nějaké napsané? Nebo čekáš na další inspiraci, třeba i podnět od čtenářů?

Mno, momentálně chybí čas i inspirace na další psaní. Podněty přicházet mohou, třeba mě to zas chytí.

Na našem serveru jsou tvrdší povídky zatím v menšině, ačkoliv je o ně mezi čtenáři velký zájem. Myslíš si, že je obecně těžší napsat kvalitní tvrdší povídku než třeba romantický příběh na pokračování? Nebo je možné, že se autoři těchto povídek bojí, aby zde nezapadly mezi ty romantické?

Nemyslím, že je některý žánr těžší, jenom je možná míň lidí "na tvrďárny"

Objevilo se zde již několik velmi zdařilých pokusů o napsání povídky více autory. Líbilo by se ti vyzkoušet si spoluautorské psaní?

Zatím jsem neměl tu čest něco takového vyzkoušet a nedovedu si úplně představit, jak by se to provedlo  ale principiálně se nebráním experimentování.

Četl jsi zde i povídky od jiných autorů? Zaujala tě nějaká?

Četl jsem skoro všechno, vyjma romantických příběhů Úroveň mi obecně přijde vysoká a asi nebudu říkat z hlavy svoje favority, už přesně nevím, co všechno na serveru je, určitě bych někoho nespravedlivě opomněl

Vyhovovala ti spolupráce s redakcí serveru a pomohla ti v něčem?

Spolupráce bezproblémová, redakční schvalování je určitě dobrý nápad.

Je něco, co bys chtěl vzkázat nejen svým čtenářům, ale třeba i potenciálním autorům povídek?

Pište!

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně inspirace do dalšího psaní.