DRSOUL: TŘETÍ DÍL OBSÁHNE I KOLEKTIVNÍ SEX

10. února 2013 | První rozhovor tomuto serveru poskytl Drsoul, autor série povídek Proměny lásky, vítěze ankety Povídka roku 2012 v kategorii romantika. Dozvíte se v něm o vzniku i pokračování této série, o jeho dalších autorských plánech a o tom, co ho v poslední době na tomto serveru zaujalo. celý rozhovor

Proměny lásky jsou zatím nejdelší sérií povídek na našem serveru. Čekal jsi, že se objeví čtenáři, kteří si najdou čas na přečtení všech dílů, a že to budou navíc takto vysoce hodnotit?

Upřímně řečeno, pokud bych nečekal, že to alespoň pár lidí zaujme, určitě bych to nepublikoval. Vysoké hodnocení jsem ale nečekal, vím, že většina čtenářů hledá v těchto povídkách spíše vzrušení a sex, a toho v Proměnách zas až tolik není.

Můžeš nám prozradit něco z historie vzniku této série? Kdy jsi nad ní začal uvažovat a kdy ses pustil do psaní prvního dílu?

Po velice bujných oslavách mých kulatých narozenin jsem trpěl poopiční depresí, kterou jsem se rozhodl léčit skotskou. Ta nálada a to pití mě přinutily si uvědomit, že se opravdu už uzavírá jedna etapa mého života. Potom ještě přišel podnět od člověka, který mi byl vzorem pro Jozífka, a to všechno dohromady způsobilo, že jsem si začal představovat, jak to všechno mohlo být, kdybychom se byli bývali narodili o čtyřicet let později. No, abych to nezapomněl, začal jsem si ty představy zapisovat. To bylo skoro přesně před rokem.

Kde jsi čerpal inspiraci k charakteristice postav, popisu prostředí a k dějovým zápletkám? Jsou za něčím z toho reálné základy?

Ono je to těžké. Jak jsem se už zmínil, Josef je popisován co do vzhledu, povahy a chování podle skutečně žijícího člověka. Je to jeden z nejlepších lidí, které jsem v životě poznal. Jeho rodinné zázemí je ovšem fikce. Ostatní postavy jsou vykresleny podle skutečných typů, ovšem jejich chování je přizpůsobeno celkovému ladění, které, a klidně to přiznám, je tak trochu červená knihovna. Ostatně to v prvním dílu i zmiňuji. Je to o tom, jak by snad měl život vypadat, ne jak ve skutečnosti vypadá.

Spíše než postavy jsou podle skutečnosti reálie. Opolná i její zámek je zcela konkrétní a podle skutečnosti popsané městečko, a myslím, že není těžké ho poznat. Ostatně to jméno jsem ukradl autorovi detektivek panu Erbenovi, který v jednom svém románě psal o stejném městě a nazval jej tak. Pražský byt je popsán podle skutečného bytu, i ten statek v Provenci pořád ještě funguje, i když není tak blízko Grasse a já tam už dvacet let nebyl.

Za redakci můžeme prozradit, že druhým dílem Proměny lásky ještě nekončí a že se k publikaci chystá třetí díl. Můžeš nastínit, na co se čtenáři mohou těšit?

Ve třetím dílu žijí ti dva vlastně každý zvlášť, ale nebojte, občas se setkají a pak si užívají dosti divoce jeden druhého. Zapojují se tam více i ostatní postavy, jí se tam, pije a miluje. Právě Josef mě přinutil popsat i jednu scénu kolektivního sexu. To není právě moje parketa, ale on mi dal mírně za ucho a přinutil mě ukázat, že ten slavný Karel nebyl až takové jehňátko, jaké tam z něj dělám.

Kromě romantických Proměn lásky jsi zde také publikoval krátké povídky jiného žánru, které byly také hodně čtené a velmi dobře hodnocené. Neuvažoval jsi o napsání něčeho podobného nebo nemáš ještě něco schovaného v šuplíku?

Já jsem se nikdy nehodlal věnovat psaní, od útlého mládí mě vždycky spíše táhlo divadlo. Dělal jsem pouze nějaké novinářské věci a scénáře, a ty byly k dokumentům. Ale docela se mi to zalíbilo, a i když mám pořád hrozně moc práce, chtěl bych sem tam něco napsat. Přemýšlím stále o tom napsat hodně veselou věc a třeba i detektivku. Ale to chce čas, a toho snad budu mít víc už za rok.

A jak jsem již diskutoval s tvůrci webu, jsem nespokojen s nedemokratickým a sexistickým uspořádáním Ostrova, takže si vytvořím zcela novou neidentifikovatelnou virtuání identitu a vlítnu tam tak, že se budou divit. Už se těším, jak se jim strachem roztřásla kolena, sotvaže si tohle přečetli.

Zatím poslední tvá povídka má výmluvný název Jak dál a vybízíš v ní čtenáře, aby se sami zapojili do tvorby příběhu. Zajímalo by mě, jak naložíš s rozdílnými názory čtenářů. Přikloníš se k většině nebo si spíš vybereš něco neobvyklého, co tě bude bavit rozvíjet? Máš už teď v hlavě nějakou představu, jak to rozvinout, nebo opravdu čekáš na inspiraci?

Moc bych rád, aby si sami ti, kdo si to přečtou, napsali, jak dál, a to tím způsobem, že vždycky odpoví na otázku na konci dílu. Nemám ani v počítači ani v hlavě žádné pokračování, napíšu to tak, jak si bude přát většina. Ale nevím, zdali se to vůbec osvědčí, právě teď jsem zjistil, že to už otevřelo 18 čtenářů a reakce zatím žádná. Škoda.

Kromě toho, že povídky píšeš, určitě (vzhledem k svým početným komentářům) čteš i povídky jiných autorů na tomto serveru. Jaká z nich tě v poslední době nejvíce zaujala a proč?

Díky dobré redakční práci tam opravdu nebylo nic, co by nemělo úroveň. Samozřejmě mne zaujal v ostrovních povídkách onen příběh (Ostrovní deník), psaný vlastně jen v přímé řeči, možná právě proto, že mám tak rád divadlo. I když nejsem příznivcem přílišné vulgárnosti, ten styl, jakým je to vytvořeno, si jej přímo vyžadoval, takže jsem to překousl. Skejťáci se mi líbili a samozřejmě všechno od Amatér, i když jsem to už znal z jejích stránek. Je to nesmírně plodný a nadaný autor.

Vidíš nějaké konkrétní přínosy pro svoji tvorbu v publikaci na tomto serveru? Jak ti vyhovuje redakční práce a další funkce serveru?

Jak jsem již psal, není tam špatné povídky, a to je jeden z největších přínosů těchto stránek. Samozřejmě mi velice pomáhá i pečlivá redakční práce tvůrců stránek, nemusím se bát, že bude publikována nějaká moje neznalostí či nepozorností vzniklá chyba. Je velmi dobré, že redakce bdí nad kvalitou uveřejňovaných věcí, i když to jistě do určité míry ovlivňuje počet publikovaných textů a možná i někoho z autorů, ovšem jen těch nerozumných, odradí. Trochu mi vadí nutnost kvalifikovat při vkládání text podle předepsaných kategorií, často se do nich prostě nevejdu. Jeden z autorů má také nějaké problémy s vkládáním textů (že mám pravdu, Saaviku?), ale poradil jsem mu, že může kontaktovat velice vstřícné členy redakce, tak se to snad vyjasní. Jsem rád, že Ostrovní povídky existují a přeju jim do budoucna hodně dobrých autorů.

Je něco, co bys chtěl vzkázat nejen svým čtenářům, ale třeba i potenciálním autorům povídek?

Čtenářům bych chtěl poděkovat za vstřícné hodnocení mých neumělých literárních výtvorů a vzkázat jim, že si toho nesmírně vážím. A dělá mi to radost, jsem totiž hrozně ješitný. Přesto bych však rád měl i více komentářů, třeba i (mírně!) kritických, někdy taková opravdu kvalifikovaná výtka docela pomůže. A využívejte možností diskuze, nejen čtete, ale pište, co se vám líbí a nelíbí.

A potenciálním autorům? Pište, pište, je opravdu třeba, aby se rozrostl počet autorů a pestrost žánrů. A klidně se spolehněte na spolupráci redakce, mám zkušenosti s tím, že rádi a dobře pomohou.

A nakonec chci přát autorům hodně inspirace, čtenářům hodně strhujících příběhů a nám všem hodně zdraví štěstí a  no přece lásky!

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně inspirace do dalšího psaní.

Komentáře  

0 #1 SouhlasAmater 2013-02-23 22:30
s tím uspořádáním Ostrova. Už mě pár napadlo taky povídek, jak to tam provětrat jiným způsobem. Moc se mi tvé povídky líbí a snad konečně najdu čas k dočtení Proměn, i když nějak se mi nelíbí, že žijou zvlášť. Přenesu to přes srdce. Doufám, že se povídka Jak dál bude vyvíjet dle mých přání, chacha. Jinak přeju hodně insporace do dalšího psaní a hlavně ať tě neopouštějí múzy. To, že lidi nekomentují, nic si z toho nedělej. Ale jednou jestli dostanu příležitost, pak vysvětlím, že nejen autor má jistou odpovědnost, ale bylo by záhodno, kdyby i čtenáři měli trochu ohledu vůči nám, kteří sedíme do úmoru a snažíme se něco napsat pro jejich potěchu. Raději už mlčím. Ah a ještě, že děkuji tomu dotyčnému, že tě tak trochu nakopl...
Citovat